Od Beskidów po Morze Bałtyckie nasz kraj przecina najdłuższa rzeka – Wisła. Jej długość to 1047 km. Na jej brzegach powstały miasta, które należą do najpiekniejszych i najważniejszych miejsc w Polsce. Wisła przepływa przez ponad 40 polskich miejscowości, których historia od setek lat jest z nią nierozerwalnie związana. Najdluższa polska rzeka ma swoje źródła u stóp Baraniej Góry. Jej charakterystyczny, wyginający się w litere „S” kształt zna chyba każdy Polak. Od wieków Wisła wykorzystywana była jako ważny trakt handlowy, którym spławiano towary do gdańskiego portu, skąd płynęły dalej w świat.

Rzeka Wisła miała wpływ nie tylko na krajobraz, życie społeczno-gospodarcze, ale również na historię i kulturę. Jest scenerią wielu legend. Chociaż Smok Wawelski wypił jej połowę, rzeka wciąż płynie dalej. Wisła się zmienia, ale jej brzegi wciąż są mieszkaniem dla ludzi i zwierząt. Są miejscem odpoczynku i spotkań.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2017 m.in. Rokiem Rzeki Wisły.

Szkoła Podstawowa w Krzu włączyła się w ogólnopolską akcję Roku Rzeki Wisły. Głównym celem było zapoznanie i promowanie idei Roku Wisły, rozbudzanie zainteresowań historią i kulturą ojczyzny i własnego regionu, podkreślenie roli Wisły – Królowej Polskich Rzek, rozwijanie czytelnictwa i poszukiwanie w róźnych źródłach wiedzy informacji o rzece, poznanie bioróźnorodności środowiska rzeki Wisły, pobudzanie aktywności twórczej uczniów.

Uczniowie wraz z wychowawcami wzięli udział w szkolnych obchodach Roku Rzeki Wisły zorganizowanych przez Panią Beatę Mirosław, które trwały od września do grudnia. I tak:

  • zorganizowana została wycieczka do Sandomierza – miasta leżącego nad Wisłą dla uczniów klas II-VII w tym m.in. rejs statkiem po Wiśle;
  • ogłoszony został konkurs fotograficzny pt. „Wisła w obiektywie”, w którym udział wzięło 9 uczniów (Iga Górniak, Jagódka Ziółek, Julka Żelechowska, Hubert Żelechowski, Filip Szczotka, Natalia Wideńska, Gabrysia Ziółek, Magdalena Skraińska, Karolina Dybalska);
  • ogłoszony został konkurs klas 0-VII na plakat pt. „Miasto leżące nad Wisłą”; w kategorii klas młodszych wygrała klasa I, w kategorii klas starszych wygrała klasa VII;
  • przedstawiona została prezentacja multimedialna „Z biegiem Wisły”dla uczniów klas 0-VII
  • oraz zorganizowany został „Test wiedzy o Wiśle” dla uczniów klas III -VII. Nagrodzonych zostało 10 uczniów, którzy zdobyli najwiekszą liczbę punktów.

I miejsce i maksymalną liczbę punktów zdobyła Paulina Rudzka uczennica klasy V,

II miejsce zdobyła Natalia Górniak – uczennica klasy VII,

III miejsce zajęła Kamila Tależyńska – uczennica klay VI,

IV miejsce zdobyli Julka Żelechowska, Emilka Czępińska, Filip Szczotka z klasy III, Gabrysia Ziółek z klasy V, Magdalena Skraińska, Karolina Dybalska z klasy VI oraz Paulina Kozak z klasy VII.

Podsumowanie Roku Rzeki Wisły – 2017 odbyło się dnia 21 grudnia 2017, w ramach którego nagrodzeni zostali uczniowie biorący udział w konkursach.

Gratulujemy.

 

Opracowała:

Beata Mirosław

   
© ALLROUNDER