Dnia 25 maja 2018 roku klasa V wraz z opiekunem Panią Beatą Mirosław wybrała się na rajd rowerowy. Trasa, którą wybraliśmy przebiegała przez Kierz-Chmielnik-Szczuczki-Łubki. Przejechaliśmy 20 km. Jechaliśmy drogą asfaltową i polnymi duktami. Ponieważ pogodę mieliśmy piękną, zatem dopisywały nam humory oraz dobry nastrój.

Po dojeździe do Łubek zjedliśmy upragnione lody i zrobiliśmy zakupy w miejscowym sklepie. Następnie udaliśmy się na teren szkoły podstawowej w Łubkach, która była celem naszego rajdu. Budynek szkoły to klasycystyczny, drewniany dwór z połowy XIX wieku położony na wzgórzu nad rzeka Czerką. Niegdyś własność rodu Dąbrowskich.

Mieczysław Dąbrowski żył w latach 1846-1908. Był on osobą wielce zasłużoną dla ziemi lubelskiej i łubkowskiej. Był współzałożycielem i długoletnim dyrektorem cukrowni w Opolu Lubelskim i w Trawnikach, a także współbudowniczym kolei wąskotorowej, biegnącej od majątku Szczuczki przez Łubki, Niezabitów i dalej do Opola.

Dwór wraz z parkiem wpisany jest do rejestru zabytków. Pozostałości parku zawierają cenne okazy przyrodnicze, uznane za pomniki przyrody – dęby szypułkowe i sosnę czarną.  Bydynek dworu znajduje się w sąsiedztwie kościoła parafialnego p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Judy Tadeusza.

Właściciel majątku Mieczysław Dąbrowski kochał tak ziemię Łubkowską, że poprosił, aby po jego śmierci jego serce spoczęło w kurhanie obok dworku. Spełniono jego wolę. A na kurhanie umieszczono płytę z napisem:

***

Przekazując potomnym tę miłość zagonu,

którą w życiu wyznawał aż do chwili zgonu,

temu kurhanowi powierzył swe serce,

by Łubek nie dano obcej poniewierce!

Niech więc to życzenie przez szereg stuleci,

Będzie sakramentem dla wnuków i dzieci!

***

Szczątki byłych właścicieli dworku znajdują się na cmentarzu w sąsiednim Wojciechowie.

Na terenie należącym do dworu znajduje się plac zabaw, orlik i siłownia na dworze, na której spędziliśmy trochę czasu. Na takiej plenerowej siłowni można było przeprowadzić trening całego ciała. Wśród sprzętu, na którym ćwiczyliśmy znajdowały się m.in. orbitrek, biegacz, wahadło, twister, wioślarz, drabinka, sterper itp.

Szczęśliwi póżnym wieczorem wróciliśmy pod szkołę, gdzie rozstalismy się każdy w swoim kierunku.

Organizator rajdu: Beata Mirosław