Sport był jedną z ważniejszych dla Polaków dziedzin życia, która łączyła ich po odzyskaniu niepodległości. To w latach 1918-21 rozwijały się związki sportowe, a Polacy mogli kibicować zawodnikom z biało-czerwoną flagą i orzełkiem na piersi w wielu konkurencjach. Dlatego możliwość wspólnego świętowania 100 – lecia odzyskania niepodległości poprzez zaangażowanie uczniów wydaje się nieodzownym elementem upamiętniania tego fantastycznego jubileuszu.

Wśród wielu imprez niepodległościowych, wiele ma charakter sportowy. Popularnością cieszą się biegi, głównie ze względu na swoją przystępność.

09 października 2018 roku zorganizowany został w Szkole Podstawowej w Krzu bieg w grupie dzieci przedszkolnych. Organizatorem biegu była Pani Beata Mirosław, która przygotowała dla dzieci trasę 123 metrów. Ten dystans symbolizował ilość lat Polski w niewoli. Przedszkolaki z barwami biało – czerwonymi i uśmiechem na twarzy przebiegły wyznaczony odcinek.

Sport, nawet w takiej rekreacyjnej formule, może być dobrą lekcją historii i patriotyzmu.

Opracowała: Beata Mirosław