W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO przybyła do uczniów naszej szkoły z patriotycznym pokazem   historycznym. W programie spotkania, które odbyło się 19.11.2018r. znalazły się: przedstawiona w niezwykle barwny sposóblekcja historii, upamiętniająca dążenia niepodległościowe, informacje o najważniejszych narodowych powstaniach, min. kościuszkowskim, okresie Księstwa Warszawskiego, listopadowym, styczniowym czy okresie I wojny światowej. Uczniowie poznali bliżej sytuację naszej Ojczyzny pod zaborami, rangę i zakres działania marszałka Piłsudskiego oraz legionów. Dopełnieniem całego przedsięwzięcia było poznanie i przymierzenie strojów epokowych (min. szwoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich, które założyli chętni: Karolina, Wiktor, Krystian i inni- a było im w nich naprawdę do twarzy). Ponadto dowiedzieli się także jak wyglądał ekwipunek oraz uzbrojenie walczących.

Mamy nadzieję, że wiedza i umiejętności praktyczne (sztuka walki wręcz) pozostaną na długo w naszych sercach i pamięci.

Zdjęcia z pokazu

Tekst i foto: Magdalena Nowak