13 marca 2019 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Krzu odwiedzili Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie.

Celem wycieczki było przedstawienie pt. „Dziób w dziób” w reżyserii Elżbiety Depty. Młodzi widzowie  z zainteresowaniem obserwowali perypetie bohaterów: Mariolki, Henia, Dolores i Janusza.  Uczniów zachwyciła kolorowa scenografia i lalki. Dodatkową atrakcją było wykorzystanie przez aktorów beatboxu (czyli naśladowania np. instrumentów za pomocą narządów mowy). Sztuka poruszała bardzo ważne tematy: tworzenia się tożsamości, tej własnej, jak i grupowej oraz powstawania wspólnych wartości. Treść przedstawienia, wciągająca akcja i komediowy nastrój utworu sprawiły, że młodym widzom uśmiech nie schodził z twarzy. Nagrodą dla aktorów i dowodem ogromnego zainteresowania dzieci były burze oklasków i emocje przeżywane podczas przedstawienia. Zwłaszcza najmłodsze dzieci żywo reagowały na to, co działo się na scenie.

Po przedstawieniu odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie z aktorami. Uczniowie najbardziej interesowali się sposobem kreowania poszczególnych postaci oraz pytali o rekwizyty (np. w jaki sposób samochód mógł mrugać oczami).

Następną atrakcją były warsztaty teatralne. Uczniowie poznali zagadnienia dotyczące teatru, sztuki aktorskiej, lalkarstwa oraz podstawowych technik animacyjnych. Mogli również zobaczyć na czym polega ożywianie w teatrze lalkowym.

Wizyta uczniów w teatrze wpisała się w obchody Międzynarodowego Dnia Teatru.

Może te doświadczenia i przeżycia teatralne rozbudzą młodą wyobraźnię oraz wpłyną na wybór dalszej kariery zawodowej? Może młodzież podąży śladami Cezarego Kołacza (dyplomowanego aktora Teatru Ludowego w Krakowie, odtwórcy roli Stanisława Wojciechowskiego w serialu ,,Ziuk. Młody Piłsudski”, który ukaże się we wrześniu na antenie TVP), a kiedyś ucznia naszej szkoły? Kto wie….

Ewa Pruszkowska