24 września 2020 roku uczniowie klasy VII i VIII uczestniczyło w niezwykłej lekcji historii. Jej celem było zapoznanie z okupacją niemiecką na Lubelszczyźnie, losami więźniów obozu koncentracyjnego na Majdanku oraz więzienia „Pod Zegarem".

Zwiedzanie w dwu grupach zaczęliśmy od Pomnika Walki i Męczeństwa narodu polskiego i innych narodów. Spod pomnika udaliśmy się na ścisły teren obozu. Mijaliśmy wieże strażnicze, ,,Plac Róż ” i budynek łaźni, z której więźniów pędzono do komór gazowych. Przemierzając ścieżkę historyczną mijaliśmy szereg drewnianych budynków, w których były dawne warsztaty, magazyny i baraki więźniów. W części z nich obecnie urządzona jest wystawa zatytułowana ,, Majdanek’’, która prezentuje fotografie więźniów, SS- manów, relikty obozowe i dokumenty. Ogromne emocje u uczniów wzbudziły niezliczone ilości butów, zwłaszcza dziecięcych w jednym z baraków oraz budynek krematorium. Ostatnim punktem naszego zwiedzania było Mauzoleum, gdzie znajdują się prochy pomordowanych. Słowa umieszczone na pomniku ,,Los Nasz dla Was przestrogą’’ pobudziły wszystkich do głębokiej refleksji. Poruszeni losami więźniów obozu pojechaliśmy do Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem. Wrażenie było ogromne. Muzeum mieści się w celach byłego aresztu gestapo. To tutaj więźniowie zostawili na ścianach napisy, które zostały zabezpieczone przez pracowników konserwacji zabytków. Nadzwyczajny efekt wywarł na nas odtworzony wygląd jednej z cel. Weszliśmy tam i  przekonaliśmy się jak niewiele miejsca do życia mieli więźniowie. Bardzo zaciekawiła nas kolekcja korespondencji więźniów (listy, grypsy, pocztówki) oraz lista obozów koncentracyjnych do których trafiali więźniowie. Jednak największe poruszenie wzbudziła w nas wystawa portretów więźniów wraz z ich przerażającymi wspomnieniami z obozu. Podczas jej oglądania łzy same napływały nam do oczu

Wycieczka do Muzeum na Majdanku oraz Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” dla wszystkich uczniów pozostanie niezapomnianą lekcją historii, bo wiedza zdobyta w niecodzienny sposób, na dłużej zostaje  w naszej pamięci.

Zdjęcia

   
© ALLROUNDER