Zima to trudny czas dla ptaków. Wiele z nich ginie z głodu i wycieńczenia. Dlatego też uczniowie klasy I na lekcjach edukacji wczesnoszkolnej rozmawiali o ptakach zimujących w Polsce, a także o niesieniu im pomocy. Do akcji zaangażowali się rodzice, którzy wraz ze swoimi dziećmi wykonali karmniki. Zostały one zawieszone na drzewach w przyszkolnym ogródku.

Uczniowie z wielką radością obserwują ptaki, które często przylatują z wizytą do karmników i dokarmiają je odpowiednimi pokarmami zbliżonymi do naturalnych. Jest to idealna okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności, obowiązkowości, systematyczności, a także wrażliwości na los zwierząt. Aby zachęcić i zainspirować innych do niesienia pomocy ptakom, uczniowie wykonali wspólnie gazetkę ścienną, która przypomina, jakie ptaki można zaobserwować zimą, czym je karmić i jak wykonać karmnik.

Takie zajęcia uwrażliwią dzieci na piękno przyrody, zwiększą zainteresowanie ptakami. Obserwacja ptaków w pobliskim środowisku dziecka będzie też okazją do wykazania emocji i ciekawych spostrzeżeń w pracach plastycznych. Opieka nad ptakami w czasie zimy da uczniom poczucie jedności z przyrodą.