Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM to coroczna akcja edukacyjna organizowana bezpłatnie dla uczniów klas trzecich Szkoły Podstawowej. Sprawdzian kończy pierwszy etap edukacji, jest jego podsumowaniem.

Uczestnictwo umożliwia uczniom rzetelne sprawdzenie swojej wiedzy i mobilizuje do efektywnej nauki. Jest źródłem wiedzy o tym, które umiejętności uczniowie już dobrze opanowali, a nad którymi warto jeszcze popracować .Tegoroczna edycja odbyła się 25 kwietnia 2017 roku.  W Szkole Podstawowej  w Krzu w badaniu umiejętności językowych, matematycznych i przyrodniczych wzięło udział 7 uczniów. Sprawdzian rozpoczął się filmem terapeutycznym z Bratkiem, składał się z trzech części: językowej, matematycznej i przyrodniczej. Dodatkowo przed rozwiązywaniem części przyrodniczej dzieci wysłuchały bajki, w której to Bratek utwierdza dzieci w tym, że każdy ma potencjał.

opr.: Beata Igras