"Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne:

po pierwsze – książki,

po drugie – książki,

po trzecie – książki,

bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki."

Stanisław Konarski

W związku z coraz większą popularnością telewizji i komputerów w ostatnich latach, nawyk czytania książek zanika. Większość z nas jest tak pochłonięta oglądaniem filmów, graniem w gry komputerowe czy serfowaniem w Internecie, że nie znajduje już czasu na książkę. Wiele osób woli również obejrzeć film nakręcony na podstawie książki, niż przeczytać samą powieść. Jest to powszechne zwłaszcza wśród dzieci, które często poza komputerem nie widzą świata.

A zalety czytania książek są ogromne, wręcz gigantyczne. Książka rozbudza wyobraźnię, poszerza wiedzę i daje ogrom satysfakcji.

• Czytanie to świetne ćwiczenie dla naszego mózgu.
  • Czytanie wzbogaca słownictwo.
  • Czytanie ubogaca pisanie.
  • Czytanie poszerza wiedzę
  • Czytanie poprawia koncentrację i pamięć.
  • Czytanie rozwija wyobraźnię.
  • Czytanie buduje poczucie własnej wartości.
  • Czytanie czyni Cię świetnym rozmówcą.
  • Czytanie daje satysfakcję i zabija nudę.

W celu propagowania idei czytania wśród uczniów klas I – III wychowawczynie Renata Popiołek i Beata Igras przeprowadziły „Cykl spotkań z literaturą”  podczas których, uczniowie mieli okazję zapoznać się z życiem i twórczością Hansa Christiana Andersena, Braci Grimm, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy i Marii Konopnickiej. Na każdym z takich spotkań uczniowie wysłuchali fragmentów książek czy wierszy. Zwieńczeniem każdego z nich był quiz wiedzy i nagrody dla najbardziej aktywnych. Spotkania z literaturą cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

Oprac. Renata Popiołek