Przybyli na ratunek

Już po raz kolejny nasza szkoła miała niebywałą okazję gościć zaprzyjaźnione nam osoby z Koła Wolontariatu przy Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Bełżycach: opiekuna Koła- P. Grzegorz Zagajewski oraz wolontariuszy z I i II kl. LO, którzy przybyli na zaproszenie P. Magdaleny Nowak.Tradycyjnie bardzo dokładnie został omówiony temat pierwszej pomocy i uwarunkowania jej udzielania osobom poszkodowanym. Podczas pokazu wolontariusze omówili sposób ułożenia w ustalonej bocznej pozycji osobę poszkodowaną, możliwości zastosowania koca termicznego, oceny stanu przytomności. Nasi uczniowie mogli sami w praktyce przekonać się, jak to jest postawić się na miejscu osoby poszkodowanej i jakie czynności winny być wykonane, aby ich życie zostało uratowane. Nieodzownym punktem spotkania był ogląd wyposażenia wnętrza apteczki pierwszej pomocy czy poznanie zasady właściwego schematu Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej:
- 30 ucisków klatki piersiowej - 2 oddechy ratownicze (ok. 1s wdech)

Ponadto wszyscy chętni mogli się profesjonalnie obandażować w zależności od tego, jaka część ciała została uszkodzona. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcie z naszymi gośćmi.

WARTO ZAPAMIĘTAĆ!!!

Obowiązek udzielania pomocy,
jest określony artykułem 164 par 1 kodeksu karnego:

Art.164 Par 1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub poważnego uszczerbku na zdrowiu - podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Składamy serdeczne podziękowania P. Grzegorzowi oraz jego ekipie za pełen profesjonalizm, który przedłożył się zarówno w podstawach teoretycznych, jak i w praktyce. Mamy nadzieję, że już teraz każdy uczeń, zwłaszcza najmłodszy będzie wiedział jak należ zachować się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia.

Tekst i foto: Magdalena Nowak